07.11.2016 Geri
Kılavuzlu Sulaması Ana Kanalı yapımı kapsamında “Zeugma” isimli Tünel Açma Makinası ile gerçekleştirilen Belpınar Tüneli imalatları tamamlandı.

“Zeugma” adı verilen Tünel Açma Makinası (TBM) ile yapımına 24 Aralık 2014 tarihinde başlanan, Sağlık Ovası ile Emen Ovası’nı birbirine bağlayan 6 m çapında ve 5.450 m uzunluğundaki Belpınar Tüneli’nin imalatları 6 Kasım 2016 tarihinde tamamlandı.

Toplam uzunluğu 48.564 m olan Kılavuzlu Sulaması Ana Kanalı’nda; kazı ve kaplama çalışmaları tamamlanan 5.450 m uzunluğundaki TBM tünelinin yanı sıra, 42.614 m açık kanal ve sanat yapıları bulunuyor.

14 Haziran 2013 tarihinde ihalesi yapılan ve yüklenici Doğuş İnşaat tarafından yapımına devam edilen Kılavuzlu Sulaması Ana Kanalı 1. Kısım İnşaatı Projesi ile, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te toplam 55.536 ha alanın ve Tahtaköprü Barajı’nın yükseltilmesi neticesinde Amik Ovası’nda da 33.400 ha ilave alanın sulanması için sulama suyu sağlanacak. Projenin tamamlanmasıyla Kahramanmaraş Türkoğlu İlçesi ve Gaziantep Nurdağı İlçesi sınırlarındaki Sağlık Ovası’nda ve Gaziantep Nurdağı ve İslahiye İlçesi sınırlarındaki Emen Ovası’nda taşkınlar önlenecek ve gerektiğinde bölgedeki yerleşim yerlerine içme suyu sağlanabilecek. Projenin tamamlanmasıyla; Sağlık Ovası, Emen Ovası ve Amik Ovası’ndaki tarımsal üretim artırılarak kırsal kalkınma sağlanacak. Bölge için büyük önem taşıyan projeyle, bölge çiftçisinin 40 yıllık hayali gerçekleşecek.