22.10.2018 Geri
Doğuş İnşaat'ın tek yüklenici olarak yapımını gerçekleştirdiği “Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu" olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun Yamanevler-Çekmeköy etabı, 21 Ekim 2018'de T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle ve Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Talu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Talu'nun katılımlarıyla hizmete açıldı.

Sözleşmesi 7 Mart 2012’de imzalanarak yapımına 20 Mart 2012’de başlanan yaklaşık 627 milyon Euro sözleşme bedelli Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu’nun birinci etabı, 15 Aralık 2017’de, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete açıldı.

Üsküdar Meydanı’nda halka açık olarak gerçekleştirilen törene; Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Talu, Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Burak Talu ve Doğuş İnşaat Üst Yönetimi’nin yanı sıra, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB Başkanı Mevlüt Uysal katılım sağladı.

Bu törenle, toplam uzunluğu yaklaşık 18 km olan ve 16 istasyondan oluşan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu’nun birinci etabında yer alan; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere 9 istasyon halkın hizmetine açılmış oldu.

Hattın tamamlanmasıyla; günde 700 bin yolcuya hizmet verecek metronun Marmaray ile entegrasyonu sonrası iki kıta arasında daha konforlu ve hızlı ulaşım sağlanacak. Aynı hat üzerinde yer alan Sancaktepe’den Ümraniye’ye ulaşım 15, Üsküdar’a 27 dakika sürecek. Diğer metro hatlarıyla olan entegrasyon ile Sancaktepe’den Yenikapı’ya 39, Taksim’e 47, Kartal’a 62 ve Atatürk Havalimanı’na 71 dakikada ulaşım sağlanabilecek.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu’nun yapımına devam edilen 7 istasyonunun ise Haziran 2018’de hizmete açılması planlanıyor.