02.01.2021 Geri
Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ile Yolu 2 Ocak 2021 Tarihinde Hizmete Açıldı

Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ile Yolu, TC Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımlarıyla 2 Ocak 2021 tarihinde hizmete açıldı.

Tek pilonlu kategoride orta açıklığı itibariyle dünyada 4. sırada yer alan ve Doğu Anadolu'nun 16 ili için geçiş noktası niteliğindeki “Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ile Yolu" Projesi, Elâzığ-Malatya Devlet Yolu'nun Fırat Nehri ile kesiştiği noktada yer alıyor. Proje tamamen yerli ve milli kaynaklarla inşa edildi. 180 m arka temel bloğuna, 380 m orta açıklığa ve 100 m yaklaşım viyadüğüne sahip gergin eğik kablolu köprü tipindeki Kömürhan Köprüsü lojistik açıdan önemli bir yere sahiptir. “Özel teknolojik köprü" sınıfındaki bu köprünün tamamlanmasıyla birlikte Malatya ile Elazığ arasındaki en kısa güzergah, kamuya minimum maliyet getirecek şekilde tamamlanmış oldu.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen yaklaşık 186 milyon TL sözleşme bedelli “Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ile Yolu" projesinin sözleşmesi, Doğuş İnşaat-Gülsan İş Ortaklığı'nca 20 Aralık 2013 tarihinde imzalanmış, projenin yapımına Ocak 2014'te başlanmıştı.