26.01.2021 Geri
Doğuş İnşaat tarafından Ankara-Sivas Demiryolu kapsamında inşa edilen Kayaş-Yerköy YHT Hattı'nda performans test sürüşleri 25.01.2020 tarihinde başladı.

Testleri yapacak yüksek hızlı tren ile Ankara-Balışeyh konvansiyonel ve Balışeyh-Sivas YHT hat kesimi üzerinde, YHT setinin, elektrifikasyon katener hattı altındaki performansı ile hat üzerindeki sinyalizasyon sistemi ve özellikle tren tespit sistemiyle etkileşimi gözlemlenecek. Ankara'dan saat 08.00'de hareket eden YHT'nin Sivas'a test çalışmalarını yaparak ulaşması planlanıyor. Ankara-Sivas YHT hattıyla ilgili test çalışmalarına, hat ölçüm, dinamik ve 'ETCS Seviye 1' testleriyle devam edilecek. Testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından Ankara-Sivas YHT hattının açılışı yapılarak, hat işletmeye alınacak.

Doğuş İnşaat, "Kayaş-Yerköy Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi, Üstyapı ve Elektromekanik İşleri" projesi kapsamında; Ankara Kumanda Merkezi ve yaklaşık 152 km uzunluğundaki hattın inşası, Elmadağ ve Kırıkkale istasyon binalarının yapımı ve işletmeye alınması ile hat üstyapı işlerine ek olarak elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon ve destek sistemlerinin tedariği işlerinin yapımını gerçekleştiriyor.