13.12.2020 Geri
Tarihi Yarımada’dan başlayarak eşsiz Haliç Köprüsü sahili boyunca uzanan Türkiye’nin ilk ‘katenersiz’ tramvay hattı Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nın test sürüşü 13 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in katılım sağladığı törene Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Akhan da eşlik etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanlığı tarafından 29 Haziran 2016 tarihinde ihale edilen Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı İnşaat, Elektromekanik ve Araç Alım İşi ihalesini kazanan Doğuş İnşaat, 31 Ekim 2016 tarihinde projenin sözleşmesini imzalamıştı.

İstanbul'un en prestijli projelerinden olan Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı kapsamında; 14 istasyondan oluşan yaklaşık 10,2 km uzunluğundaki hattın inşası ile elektromekanik işleri gerçekleştirilmiş olacak. Türkiye'de ilk defa uygulanan katenersiz iki ray arasına gömülü zeminden sürekli enerji besleme sistemi uygulanan proje için bu sistemle uyumlu yerli tramvay araç temini yapılıyor. Projenin, yaklaşık 9 kilometrelik Cibali-Alibeyköy kesimi 1 Ocak 2021 tarihinde hizmete açılacak.