28.02.2019 Geri
Tarihi Yarımada’dan başlayarak eşsiz Haliç Köprüsü sahili boyunca uzanan Türkiye’nin ilk ‘katenersiz’ tramvay hattı Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nın ilk test sürüşleri 20 Mart 2019’da yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanlığı tarafından 29 Haziran 2016 tarihinde ihale edilen yaklaşık 153 milyon Euro sözleşme bedelli Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı İnşaat, Elektromekanik ve Araç Alım İşi ihalesini kazanan Doğuş İnşaat, 31 Ekim 2016 tarihinde projenin sözleşmesini imzalamıştı.

İstanbul'un en prestijli projelerinden olan Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı kapsamında; yaklaşık 10,2 km uzunluğundaki hattın inşası, çift hat üzerinde 14 yolcu istasyonundan oluşacak raylı toplu taşıma sisteminin elektromekanik işleri ve Türkiye'de ilk defa uygulanan katenersiz iki ray arasına gömülü zeminden sürekli enerji besleme sistemi ve bu sistemle uyumlu 30 adet yerli tramvay araç temini yapılacak. Ayrıca, T1 (Kabataş-Bağcılar) Tramvay Hattı'nın Eminönü İstasyonu'ndaki ilave işleri de proje dahilinde yer almaktadır. Projenin, 2020 sonunda tamamlanması öngörülmektedir.