16.08.2017 Geri
Doğuş İnşaat ile Güney Kazakistan Valiliği arasında Kazakistan’ın Sarıağaş, Maktaaral ve Kazıkurt bölgelerine içme suyu sağlayacak proje için iş birliği anlaşması imzalandı.

Güney Kazakistan’dan başlayıp Özbekistan’a doğru akan Ugam Nehri’nden su temini ile Sarıağaş, Maktaaral ve Kazıkurt bölgelerinde yer alan 400 köyde yaşayan 700 binden fazla bölge sakininin içme suyu ihtiyacını karşılayacak hidroelektrik santral (HES) ve su hattı için Doğuş İnşaat ve Güney Kazakistan Valiliği arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

15 Ağustos 2017 tarihinde, Kazakistan Çimkent şehrinde yer alan Güney Kazakistan Valiliği merkezinde gerçekleştirilen törenle, Güney Kazakistan Vali Birinci Başkan Yardımcısı Darkhan Satybaldy ile Doğuş İnşaat BDT Ülkeleri Koordinatörü arasında imzalanan anlaşmaya göre; üç bölgeye 3-3,5 m³/saniye debili su tedariği sağlayacak içme suyu hattının yanı sıra, proje kapsamında 51.7 MW kapasiteli hidroelektrik santral de inşa edilecek.

Doğuş İnşaat’ın görevlendireceği çalışma grubunun projeye özel strateji ve konsepti belirlemesini takiben; projenin teknik, finansal ve tasarım belgeleri hazırlanacak.