19.12.2022 Geri
İstanbul, Mumbai, Riyad ve Sofya gibi mega şehirlerde en prestijli metro hattı projelerini hayata geçiren Doğuş İnşaat, yurtdışında önemli bir projeye daha imza atıyor. Bulgaristan’ın en önemli projeleri arasında yer alan ve “Metropoliten” EAD tarafından ihale edilen Sofya Metrosu Genişletme Projesi Hat III, Slatina Hattı-Bölüm 4 İnşaatı yapım işi Doğuş İnşaat’a teslim edildi.

2003’ten beri Bulgaristan’da Avrupa finansmanı ile yapılan altyapı projelerinde faaliyetlerini sürdüren Doğuş İnşaat, ülkede büyük bir projeyi daha hayata geçirecek. Sofya Metro Hat III’ü "Geo Milev" ve "Slatina" üzerinden Bölge Hastanesi’ne bağlayacak 6 km uzunluğundaki metro hattının 8.43 m çaplı TBM tünellerinin inşası Doğuş İnşaat liderliğindeki DVU21 ortaklığı tarafından gerçekleştirilecek.

Sofya Metro Genişletme Projesi, Hat III “Slatina Hattı - Bölüm 4” Doğuş İnşaat’ın Trakya Otoyolu, Karnobat-Burgas Kesimi Lot 5, Sofya Metrosu Genişletme Projesi Hat II Lot 1 ve Sofya Metrosu Genişletme Projesi Hat III Lot 4 projelerinin ardından Bulgaristan’da gerçekleştireceği 4’üncü büyük proje olacak.

Bu yeni proje ile Doğuş İnşaat, Sofya Metrosu tünel inşaatlarındaki payını 16 km’ye çıkaracak. Böylece Sofya’daki TBM metro tüneli toplam hat uzunluğunun %90’ında Doğuş İnşaat imzası olacak. Şehir içindeki araç trafiğinin yüzde 30’unu ortadan kaldıracak bu hat ile başkentteki toplu taşımada raylı sistem ağının ağırlığı yüzde 50’ye ulaşacak. Projenin 2026 yılının ikinci yarısında tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.