15.01.2021 Geri
​Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı inşaatında ikinci TBM kazı çalışmaları Sancaktepe istasyonunda gerçekleştirilen törenle 15.01.2021 tarihinde başlatıldı. Törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Akhan, Doğuş İnşaat Genel Müdürü Tolga Akkaş ve İBB üst düzey yetkilileri katılım sağladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Raylı Sistem Daire Başkanlığı, Anadolu Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü tarafından ihale edilen “Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu ile Sarıgazi Taşdelen-Yenidoğan Metro Hattı"nın yapım işi sözleşmesi, Doğuş İnşaat-Özaltın İnşaat-Yapı Merkezi İş Ortaklığı'nca 14 Nisan 2017 tarihinde imzalanmış, finansman nedeniyle projenin yapımı 2 seneliğine durdurulmuştu. 26 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşen törenle projenin Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattının devam edeceği kamuoyuna duyurulması ile başlayan çalışmalarda bugün itibariyle protokol üyeleri, sahneye yerleştirilen butonlara basarak, Çekmeköy- Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı'nın ikinci TBM kazısını başlattı.

Doğuş İnşaat'ın, tek yüklenici olarak yapımını tamamladığı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro hattının bir uzantısı olarak inşa edilen 10,9 km'lik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattında 8 adet istasyon yer alacak. Hattın Çekmeköy'den Sancaktepe Şehir Hastanesine kadar olan, 3,9 kilometrelik ve 3 istasyonluk etabının 2023 yılı başında hizmete açılması hedefleniyor.