27.11.2019 Geri
Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının yapımına yeniden başlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Raylı Sistem Daire Başkanlığı, Anadolu Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü tarafından ihale edilen yaklaşık 2.342 milyon TL sözleşme bedelli “Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu ile Sarıgazi Taşdelen-Yenidoğan Metro Hattı"nın yapım işi sözleşmesi, Doğuş İnşaat-Özaltın İnşaat-Yapı Merkezi İş Ortaklığı'nca 14 Nisan 2017 tarihinde imzalanmış, finansman nedeniyle projenin yapımı 2 seneliğine durdurulmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katılımıyla, tünel delme işlerini gerçekleştirecek TBM'in Abdurrahmangazi İstasyonu'na 26 Kasım 2019 tarihinde getirilmesiyle gerçekleşen törenle projenin Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattının devam edeceği kamuoyuna duyuruldu. Doğuş İnşaat, Yapı Merkezi ve Özaltın şirketlerinin üst yönetiminin katıldığı törende Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Akhan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na hattı içeren plaket takdiminde bulundu.

Doğuş İnşaat'ın, tek yüklenici olarak yapımını yakın bir zamanda tamamladığı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro hattının bir uzantısı olarak inşa edilecek 10,9 km'lik Sancaktepe-Sultanbeyli hattında 8 adet istasyon yer alacak. Hat dahilindeki ana tünellerin kazısı TBM ile yapılırken; 663.145 m3 açık kazı ve 539.251 m3 NATM tünel kazısı gerçekleştirilecek.